PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 16.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Týden v Evropě (26. března - 1. dubna 2007)

Aktuální informace Eurostatu o dění v Evropské unii, jednání Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise.
R A D A


Široká shoda na Gymnichu, tradiční neformální schůzce ministrů zahraničí EU

Brémy 31. března 2007 - Na závěrečné tiskové konferenci prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v souvislosti s blízkovýchodním konfliktem, že "od poloviny loňského roku Evropa již není pouhým komentátorem událostí v tomto regionu". Odhodlání Evropy je vidět jak na zabezpečení izraelské severní hranice, tak na palestinsko-izraelském konfliktu. Dr. Steinmeier zdůraznil obnovení tzv. blízkovýchodní čtyřky, která se sešla zatím dvakrát. Diskutovalo se i o další schůzce v regionu s možnou účastí arabské strany. Evropa svým hlasem v blízkovýchodní čtyřce bude i nadále vyvíjet intenzívní aktivity na bázi dvoustranných dohod.






Přístupová jednání s Tureckem a Chorvatskem

Brusel 29. března 2007 - Dnes se v Bruselu konají přístupové konference s Tureckem a Chorvatskem. Tyto konference se konají pokaždé, kdy má být otevřena některá z 35 vyjednávacích kapitol. V případě Turecka je otevírána druhá kapitola, Chorvatsko zahajuje vyjednávání o šesté.

Německý ministr zahraničí Dr. Frank-Walter Steinmeier při této příležitosti v Berlíně prohlásil: "Vítám pokrok dosažený v přístupových rozhovorech s Chorvatskem a Tureckem. Chorvatsko dosáhlo na své cestě do Evropy značného pokroku a přístupový proces s Tureckem se opět vrátil do vyjetých kolejí. Německé předsednictví má v úmyslu otevřít s Tureckem některé z vyjednávacích kapitol v první polovině tohoto roku. Naše činnost je v této věci je založena na rozhodnutích přijatých ministry zahraničí EU v prosinci 2006."






Michael Glos: standardizace produkuje inovace a otevírá nové příležitosti

Berlín 30. března 2007 - Technické normy hrají významnou roli při otevírání trhů, v usnadnění transferu technologií a při deregulaci technické legislativy. To zdůraznil německý ministr hospodářství Michael Glos a místopředseda Evropské komise Günter Verheugen na evropské konferenci "Inovace a přístup na trhy prostřednictvím standardů", která se 27. března 2007 konala v Berlíně. Na konferenci, která byla zorganizována v rámci německého předsednictví ve spolupráci s Německým institutem pro standardizaci (DIN), vystoupila s projevem řada významných osobností, které si vyslechlo na 350 účastníků z evropských i mimoevropských zemí. Hlavním cílem konference bylo poukázat na to, jaký má standardizace význam pro Německo a pro Evropu jako sídlo firem a podniků, a představit nové perspektivy inovativní standardizace budoucnosti.





E V R O P S K Ý
P A R L A M E N T



Zpráva o ochraně lidských práv v roce 2006

Brusel 28. března 2007 - Výbor pro zahraniční věci přijal 27. března výroční zprávu o ochraně lidských práv ve světě. Zpráva, která hodnotí stav v roce 2006, se zabývá politikami EU v otázkách porušování lidských práv, kritizuje aktivity EU v této oblasti a dává určitá doporučení.






Javier Solana promluvil v plénu o zahraniční a bezpečnostní politice EU

Generální tajemník a vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku (SZBP) Javier SOLANA dnes vystoupil na plenárním zasedání EP. Před poslance předstoupil s prohlášením o vyhlídkách zahraniční a bezpečnostní politiky Unie na rok 2007, přičemž se zmínil i o návrhu USA vybudovat vojenskou základnu systému protiraketové obrany v České republice a Polsku. V diskusi promluvili také jednotliví zástupci politických skupin Parlamentu.

Nejvyšší představitel zahraniční politiky EU Javier SOLANA se ve svém projevu soustředil na různé oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. V souvislosti s probíhajícím summitem Ligy arabských států v Rijádu promluvil o situaci na Blízkém východě a v súdánském Dárfúru. Hovořil o íránském jaderném programu, jednání o budoucím postavení Kosova, potřebě reforem na Ukrajině a problémech v Bělorusku.






EP podpořil změny ve financování Unie

Poslanci schválili poměrem hlasů 458:117:61 podnět, kterým ukázali svůj postoj k plánované reformě rozpočtu EU. Revize způsobu financování má proběhnout v letech 2008 - 2009, přičemž se má zaměřit na příjmové a výdajové složky. Europoslanci se ve zprávě vyjádřili pouze k příjmové části evropského rozpočtu a požádali o takovou reformu systému vlastních zdrojů, která by zdůraznila rovnocennost členských států.

Schválená nelegislativní zpráva vyjadřuje názor, že současný evropský rozpočet je velmi složitý a pro veřejnost nesrozumitelný a neprůhledný. Pro změnu příjmové části navrhli poslanci dvě fáze.





E V R O P S K Á
K O M I S E



Obchodování s emisemi: Komise přijímá rozhodnutí o českém a polském národním alokačním plánu na období 2008-2012

Brusel 26. března 2007 - Evropská komise dnes přijala rozhodnutí o národních alokačních plánech České republiky a Polska pro přidělování povolenek na emise CO2 na období 2008-2012 v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS). Komise oba národní plány přijala pod podmínkou, že bude proveden určitý počet změn, včetně podstatného snížení celkového počtu povolenek na emise navržených každým z těchto členských států. Povolený roční příděl povolenek na emise CO2 dosahuje 86,8 milionu tun pro Českou republiku, což je o 14,8 % méně než bylo navrhováno, a 208,5 milionu tun pro Polsko, což je o 26,7 % méně, než bylo navrhováno. Systém obchodování s emisemi umožňuje snížit emise skleníkových plynů v odvětví energetiky a průmyslu s co nejnižšími ekonomickými dopady a pomáhá Evropské unii a členským státům plnit závazky o emisích přijaté v rámci Kjótského protokolu.

Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas uvedl: "Evropská komise posoudila český a polský alokační plán stejně spravedlivým a konzistentním způsobem jako ostatní plány. Naše rozhodnutí vycházejí z ověřených emisí členských států v roce 2005, vyjadřují důvěru předpokládanému ekonomickému růstu a zohledňují očekávaná zlepšení intenzity oxidů uhlíku. Dnešní rozhodnutí jsou nesmírně důležitá pro vytvoření nedostatku na evropském trhu s uhlíkem a ze systému obchodování s emisemi vytvářejí účinnou zbraň v boji proti změně klimatu."






Komise v boji proti dopravním zácpám a poškozování životního prostředí podporuje nové druhy nákladní dopravy

Brusel 27. března 2007 - Evropská komise publikovala první výzvu k předkládání nabídek na vytvoření nových služeb nákladní dopravy na základě programu Marco Polo. Úspěšné projekty by měly pomoci proti dopravním zácpám na evropských silnicích a snížit zátěž, kterou nákladní doprava představuje pro životní prostředí, což jsou dva hlavní cíle dopravní politiky EU. Společnosti v celé Evropské unii i mimo ni jsou vyzývány k předkládání nabídek v tomto již druhém programu Marco Polo. Celý text výzvy a informace o tom, jak podat žádost o grant, jsou k dispozici na stránkách programu Marco Polo.





Komise zahajuje diskuzi o dalším využívání tržních nástrojů pro účely politik v oblasti ochrany životního prostředí a energetiky

Brusel 28. března 2007 - Bezprostředně po úspěšném jarním zasedání Rady, které stanovilo velmi ambiciózní cíle v oblasti energetiky a změny klimatu, přijala Evropská komise zelenou knihu o využívání tržních nástrojů pro účely politiky ochrany životního prostředí a energetické politiky. Vzhledem k tomu, že se tržní nástroje ukázaly být efektivními prostředky k dosažení politických cílů, je záměrem knihy podnítit širokou veřejnou debatu o tom, jak lze daně, emisní povolenky a další tržní nástroje lépe využít při realizaci politik v oblasti životního prostředí a energetiky na úrovni Společenství a na národní úrovni. Zelená kniha je společným projektem komisařů Dinase, Kovácse, Barrota a Piebalgse.





Životní prostředí: Komise vítá politickou dohodu o LIFE+

Brusel 28. března 2007 - Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas uvítal politickou dohodu mezi Radou a Evropským parlamentem o novém finančním nástroji pro ochranu životního prostředí LIFE+. Předpokládaný rozpočet LIFE+ činí na období 2007-2013 necelých 1,9 mld. eur (v cenách z roku 2004), což není daleko od částky, kterou původně navrhovala Komise. 78 % rozpočtu je určeno na granty a z toho přinejmenším 50 % je rezervováno na výdaje spojené s částí programu zaměřenou na přírodu a biodiverzitu.






Evropská komise vytváří registr linií lidských embryonálních kmenových buněk

Brusel 29. března 2007 - Evropská unie dnes souhlasila s financováním vytvoření evropského registru linií lidských embryonálních kmenových buněk. Hlavním cílem této nové iniciativy financované prostřednictvím rámcového programu EU pro vědu a výzkum je poskytnut vyčerpávající informace o všech liniích lidských embryonálních kmenových buněk v Evropě. Na veřejně přístupných internetových stránkách budou k dispozici kvalitní údaje o buněčných liniích a informace o zajímavých novinkách, jako jsou například klinické zkoušky. Budou tam detailní informace o zdrojích linií kmenových buněk a kontaktní údaje. Registr bude také obsahovat údaje o liniích lidských embryonálních kmenových buněk získaných z probíhajících i budoucích projektů financovaných Evropskou unií. V projektech EU je nyní využíváno 81 různých linií. Tento projekt je naplánován na tři roky s Evropská unie na něj přispěje částkou přes 1 milion eur. Více informací lze najít na www.cmrb.eu.






Telekomunikace: spotřebitelé mají větší výběr, ale potenciál vnitřního trhu EU není plně využit

Brusel 29. března 2007 - Evropští spotřebitelé nadále využívají snížení cen a inovačních služeb, které jsou výsledkem úspěšného pokroku v oblasti provádění evropských předpisů o telekomunikacích. Aby však mohli spotřebitelé a dodavatelé naplno využít evropského vnitřního trhu, je třeba zvýšit konkurenci, sjednotit a urychlit používání nápravných opatření a zajistit větší nezávislost regulačních orgánů, jak vyplývá z dnes zveřejněné 12. zprávy Evropské komise o telekomunikačních trzích v EU.

"Otevření telekomunikačních trhů konkurenci je bezpochyby jedním z úspěchů EU, jehož důkazem je snižování tarifů a zlepšení služeb. Růst v tomto odvětví o 2,3 % a navýšení investic o 5 % jsou uspokojivé, nicméně nedostačující v době, kdy je ve hře konkurenceschopnost Evropy," prohlásila Viviane Redingová, komisařka EU pro telekomunikace. "Proto musí být letošní reforma předpisů EU o telekomunikaci zaměřena na klíčové problematické oblasti, ve kterých ještě hospodářská soutěž není účinná. V oblasti, v níž technologie překračují národní hranice, by regulační orgány měly připravit cestu k celoevropským úsporám z rozsahu, na kterých mají zájem jak operátoři, tak spotřebitelé."






Evropská unie podepisuje novou úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením

Brusel 30. března 2007 - Evropské společenství dnes v New Yorku podepíše novou úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením, a to hned první den, kdy bude podepisování zahájeno. Je to poprvé, kdy Společenství podepisuje stěžejní úmluvu OSN o lidských právech. Cílem dohody, jež se zabývá právy postižených lidí, je zajistit jim stejný přístup k lidským právům a základním svobodám, jaký má kdokoli jiný. Poskytne ochranu 50 milionům občanů EU a 650 milionům lidí se zdravotním postižením na celém světě.

"Tato úmluva na mezinárodní úrovni uznává, že zdravotní postižení je jedním z témat týkajících se lidských práv," řekl komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. "Vítám obrovské zapojení lidí se zdravotním postižením do jednání a jsem hrdý na to, že EU a její členské státy budou mezi prvními, kdo úmluvu podepíše. Je to pro EU úspěch, neboť tento dokument odráží všechny základní prvky naší strategie v oblasti zdravotního postižení: boj proti diskriminaci, rovné příležitosti a aktivní začlenění. Poukazuje rovněž na to, že Evropa stojí v čele úsilí za posílení práv lidí se zdravotním postižením na celém světě, a je významným úspěchem, jehož jsme dosáhli v Evropském roce rovných příležitostí pro všechny."





Nová mapa zobrazuje potenciál evropských regionů pro výrobu elektřiny ze solárních článků

Brusel 30. března 2007 - Nová mapa publikovaná Evropskou komisí znázorňuje, jak úspěšně lze v různých částech Evropy získávat elektrickou energii z fotočlánků. Solární fotovoltaické články přeměňují sluneční světlo přímo na elektřinu. Fotovoltaický geografický informační systém (PVGIS), vyvinutý vědeckou službou Evropské komise - Společným centrem pro výzkum - poskytne uživatelům možnost odhadnout intenzitu slunečního záření na jakémkoli místě Evropy. Z mapy vyplývá, že stejné solární zařízení bude ve slunečných oblastech Evropy, jako je Malta a jižní Španělsko, generovat dvakrát tolik elektrické energie než ve Skotsku či na severu Skandinávie. Nástroje tohoto druhu znamenají neocenitelnou pomoc v úsilí EU zvýšit podíl obnovitelných energií na 20 % do roku 2020. Informace z PVGIS jsou k dispozici na: http://re.jrc.ec.europa.eu/solarec.

Mapu sluneční záření lze stáhnout na: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/.






Zdanění tabáku: Komise zahajuje veřejnou konzultaci

Brusel 30. března 2007 - Evropská komise zahajuje internetovou konzultaci ve snaze zjistit postoje zainteresovaných stran k současné legislativě EU týkající se zdanění tabáku. Pravidla EU o tabáku musí zaručit správné fungování vnitřního trhu a zároveň musí být v souladu s cílem EU odrazovat od spotřeby tabáku. Současná pravidla by měla být modernizována, měla by být transparentní a jednoduchá. Tato konzultace je v zájmu všech zainteresovaných, zejména v zájmu podniků, které se podílejí na výrobě a distribuci tabákových výrobků, zdravotních organizací, vládních administrativ, nevládních organizací a organizací reprezentujících spotřebitele. Komise zohlední jejich názory a stanoviska ve svém legislativním návrhu koncem tohoto roku. Komentáře je možné zasílat do 1. června 2007.





Podle výroční zprávy Komise o digitálním hospodářství představují IKT 50 % růstu EU

Jak vyplývá z druhé výroční zprávy o i2010, roste odvětví informačních a komunikačních technologií (IKT) i nadále rychleji než celé evropské hospodářství. V období let 2000 až 2004 přispěly IKT k růstu produktivity EU téměř 50 %, přičemž oblastí s nejdynamičtějším růstem jsou v současnosti softwarové služby a služby informačních technologií.





E U R O S T A T


Zpřesněné odhady za rok 2006: zemědělské příjmy na pracovníka vzrostly o 3,8 %

29. března 2007 - V roce 2006 vzrostly v EU27 zemědělské příjmy na pracovníka o 3,8 % po poklesu o 7,2 % v roce 2005. K tomuto nárůstu přispělo snížení pracnosti (-2,6 %) a růst zemědělských příjmů (+1,1 %). Samotný nárůst zemědělských příjmů v EU27 byl přitom výsledkem téměř stabilního objemu zemědělské výroby v reálných cenách (+0,1 %), mírného poklesu vstupních nákladů (-0,3 %), slabého zvýšení odpisů (+0,1 %) a nárůstu reálné hodnoty od daní očištěných dotací (+0,8 %). Tyto odhady pro EU27 zveřejněné Eurostatem jsou založené na údajích poskytnutých národními úřady členských států. Zemědělské příjmy na jednoho pracovníka byly v roce 2006 nad úrovní z roku 2005 v jednadvaceti členských státech. Největší nárůst byl zaznamenán v Nizozemsku (+15,1 %), Polsku (+10,6 %) a Belgii (+9,2 %), naopak k největšímu poklesu došlo v Irsku (-13,3 %), Finsku (-7,8 %) a Estonsku ( 5,2 %).
Zveřejněno 10.04.2007 v 10:13 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA