PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 14.04.2021
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

NOVINKY VE STÁLÉ EXPOZICI VLASTIVĚDNÉHO MUZEA

V šumperském muzeu ožívají exponáty!

Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo pro své návštěvníky opravdovou lahůdku. Stálá expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy bude jako první v naší republice vybavena automatickým průvodcem GuidePORTTM. Tento systém oživuje muzejní expozice na celém světě. V Evropě je instalován např. v muzeích v Londýně, Paříži, Berlíně, Zurichu či Amsterdamu, v Americe v Quebecku, Santa Fé nebo v Mexico City a v Africe najdeme GuidePORT mimo jiné v Muzeu apartheidu v Johannesburku.
Různé typy audioprůvodců jsou již instalovány i v našich muzeích, ovšem GuidePORT se od všech ostatních systémů liší tím, že je zcela automatický, nevyžaduje od návštěvníka žádnou manipulaci, neomezuje ho a dovoluje volný pohyb po expozici. Není nutné dodržovat stanovenou trasu a kdykoliv je možné vrátit se a vyslechnout si příslušnou pasáž ještě jednou. Čtyři jazykové mutace fungují nezávisle na sobě, v jednom okamžiku a v jedné místnosti může jít do sluchátek současně německý, anglický, český nebo polský text.
V šumperském muzeu bude tento unikátní průvodce zprovozněn 23. dubna 2008. Příjemný ženský hlas, který návštěvníka přivítá ihned po nasazení sluchátek, patří Paulíně Chiari, podle níž je sídlo Vlastivědného muzea v Šumperku pojmenováno. Její výklad není jen pouhým komentářem k jednotlivým exponátům. Paulína vypráví příběh města a jeho obyvatel v průběhu staletí, od příchodu prvních zemědělců až po současnost. Návštěvník s ní prožívá události slavné i tragické, poznává významné osobnosti i prosté venkovany, prochází se po okolních loukách a obdivuje přírodu. Nevšední zážitek je umocněn podbarvením textu dobovou hudbou i autentickými zvuky.
Současně s instalací GuidePORTu byly v expozici provedeny i menší úpravy. V první řadě došlo k rozšíření mapovaného období o pravěké artefakty na straně jedné a o doklady nejnovějších dějin na opačné straně časové linie. Nové zajímavé exponáty byly doplněny téměř ve všech místnostech, atraktivní budou zejména preparáty bobra či tetřeva v přírodovědné části, nově zrestaurované šaty a obraz v části historické a také ukázka starých mincí v místnosti věnované archeologii. Pro zvídavé hosty jsou připraveny doplňující texty, listovací soubory či interaktivní počítačová prezentace.
Muzejní výstava by měla být vždy komunikačním médiem, využívajícím specifické a unikátní trojrozměrné objekty - sbírkové předměty. Autenticita exponátů je právě tím jedinečným, co odlišuje muzejní expozice od jiných médií (kino, divadlo). Velmi důležitá je zde forma prezentace, protože divák by měl být vtažen do příběhu, ale zároveň nesmí být potlačen hlavní cíl muzea, tj. nabídnout prostřednictvím sbírek poučení a poznání. K naplnění těchto cílů by měl napomoci právě nově instalovaný audioprůvodce, který přinese nejen zábavu pro široké spektrum našich i zahraničních návštěvníků, ale využitelný bude zcela jistě i pro základní a střední školy, a to nejen v rámci výuky dějepisu nebo přírodopisu, ale také při procvičování cizích jazyků, neboť všechny komentáře jsou namluveny rodilými mluvčími.
Přijďte si prohlédnou zmodernizovanou expozici, Paulína Chiari a všichni pracovníci šumperského muzea se těší na Vaši návštěvu!

PhDr. Marie Gronychová

Zveřejněno 01.04.2008 v 16:05 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA